DJ czy Zespół ?? Kogo wybrać…

Dzisiaj chciałbym poruszyć być może lekko kontrowersyjny dla niektórych temat, czyli różnice między DJ’em / konferansjerem / prezenterem, a zespołem muzycznym czy też orkiestrą. Jak Wam Pasuje, tak możecie nazywać 🙂 Na wstępie chciałbym zaznaczyć bardzo ważną rzecz, artykuł ten ma jedynie pokazać różnicę między tymi dwoma usługodawcami, a w żadnym wypadku nie ma udowadniać wyższości jednych nad drugimi. Mimo tego, że prowadzeniem imprez jako DJ zajmuję się już od 17 lat, czyli tak naprawdę połowę swojego życia, temat postaram się przedstawić bardzo obiektywnie…. 

Pamiętajcie, że To do Was należy wyciągnięcie wniosków z tego artykułu i podjęcie właściwej decyzji.

Nie przedłużając zaczynamy od pierwszej różnicy którą oczywiście jest muzyka. Muzyka odtwarzana przez DJ’a, a muzyka grana przez zespół. Muzyka Odtwarzana, czyli w oryginale, to jest to słyszycie na co dzień w radiu, w samochodzie, w klubie…. po prostu muzyka, do której jesteś przyzwyczajeni i wiecie co was czeka, czego możecie się spodziewać. Z muzyka graną przez zespół jest inaczej. Po pierwsze zespół nie jest w stanie odtworzyć utworu „1 do 1”, chociażby ze względu na barwę głosu wokalistów czy wokalistek. Bardzo często jest też tak, że zespoły nie mają wokalistki, a kwestie damskie śpiewają Panowie… i na odwrót, brzmienie instrumentów też nie zawsze będzie identyczne jak to w nagraniach odtwarzanych, zwłaszcza jeśli mówimy o jakiś nowościach. Druga sprawa związana z graniem przez zespół jest to, że często zdarza się, że przerabia on nagranie pod swój styl i wtedy nagranie brzmi zupełnie inaczej. Ale… wcale nie można powiedzieć, że to jest lepsze lub gorsze, bo niektórzy na to właśnie czekają…

Czas na temat nr 2. Pozostając cały czas w obrębie muzyki, zahaczamy o repertuar. Profesjonalny DJ w swoich zbiorach powinien mieć co najmniej kilka tysięcy nagrań, dzięki czemu jest on dużo bardziej elastyczny i pozwala mu się to błyskawicznie dostosować do tego co dzieje się na parkiecie i przy czym goście chcą się bawić. Na bieżąco jest też w stanie stwierdzić czy jest to muzyka lat 70tych, 80tych, 90tych, czy może jest to muzyka polska, a może jednak latino czy jeszcze zupełnie coś innego ….. i wtedy chcąc żeby jak najwięcej gości się wybawiło stara się do tego błyskawicznie dostosować. Kolejna rzecz to to, że o ile ustalenia z organizatorem imprezy tego nie zabraniają, ktoś z gości może przyjść po jakieś dedykacje czy zamówić jakaś piosenkę. Dj, nawet jeśli nie posiada danego nagrania w swoim zasobie, a ma dostęp do internetu jest w stanie to zorganizować, i zagrać na imprezie……

Zespół nie jest w stanie w swojej bazie mieć kilku tysięcy nagrań, chociażby z tego względu, że żeby dobrze coś zagrać muszą się tego nauczyć i wspólnie to przetrenować, mowa oczywiście o zespole grającym na żywo, a nie takim który odtwarza podkłady i do nich dośpiewuje, bo wtedy niewiele różni się on od Dj’a… Z dedykacjami też nie jest tak prosto. Sam będąc kiedyś, na weselu poprosiłem zespół o zagranie czegoś co wydawało mi się znane, bo sam grałem to niejednokrotnie i wszyscy zawsze śpiewali refren…. tu dostałem odpowiedź, że oni tego nie grają, bo nie mają tego w swoim repertuarze… Po prostu chodzi o to że trzeba być tego świadomym – I TYLE. Czy to skreśla zespół – absolutnie nie, zwłaszcza jeśli byliście na imprezie którą on grał i stwierdzacie, że było fajnie, ze muzyka Wam się podobała, albo zapoznaliście się z ich repertuarem i stwierdzicie, że odpowiada o Wam i Waszym gościom.

Trzecim tematem którego nie unikniemy jest cena. Po pierwsze musicie być świadomi tego, że Dj z wieloletnim doświadczeniem, który ma zainwestowane kilka… a w zasadzie kilkadziesiąt tysięcy zł w sprzęt, (bo tyle on niestety kosztuje …) wcale nie musi być tańszy od zespołu który jest na początku swojej kariery, albo robi to powiedzmy hobbystycznie i nie posiada on jeszcze takich kosztów związanych z utrzymaniem firmy czy zakupem nagłośnienia i oświetlenia. Skupmy się jednak na profesjonalnym DJ’u i profesjonalnym zespole. Wynagrodzenie dla kilku wykształconych muzyków, na pewno będzie wyższe niż dla jednego…. Rożnicę mogą sięgać kwoty nawet kilku tysięcy zł, wszystko w zależności od tego ile osób jest w zespole. Tak samo na sali, uszykowanie miejsca dla jednej, a dla kilku osób też będzie innym wydatkiem. Teraz taka trochę anegdota z mojego życia zawodowego która może dać coś do myślenia … 😀 kiedyś grałem poprawiny wesela mojego kolegi, który przyszedł i tak szczerze mi powiedział (a była na kilku moich imprezach), słuchaj Rafał, mieliśmy naprawdę fajny zespół, fajnie grał, wszyscy się bawili… ale tak naprawdę nie zrobili nic więcej od Ciebie….

Przechodzimy do tematu nr 4. Wydaje mi się ona bardzo istotny, zwłaszcza jeśli myślicie o wyborze swojego wymarzonego zespołu. Tym tematem jest skład. O ile podpisując umowę z DJ’em, którego wybraliście z jakiegoś powodu, macie Pewność, że to Właśnie on przyjedzie na waszą imprezę. Pomijając jakieś sytuacje losowe. Wszelkie uwagi i ustalenia dogadujecie z nim i go z tego możecie później rozliczać…. Tak w przypadku zespołu sytuacja może wyglądać trochę inaczej. Załóżmy, że podpisujecie umowę z zespołem o nazwie X, w składzie np. 4 osoby plus rewelacyjna wokalistka o niebiańskim wręcz głosie, albo w składzie zespołu jest ten powiedzmy lider, który to wszystko nakręca, pobudza całą imprezę, ciągnie to wszystko do przodu…. I to są właśnie te powody… to jest właśnie to coś, co zaważyło na wyborze tego zespołu. Podpisujecie umowę dwa lata wcześniej żeby mieć pewność, że to właśnie ten zespół uświetni wasze wesel. Później spotykacie się z „tym samym zespołem” o nazwie X, powiedzmy dwa tygodnie przed weselem, żeby ustalić wszystkie szczegóły i okazuje się, że…. wspaniała wokalistka już z nimi nie śpiewa, albo lider który to wszystko nakręcał z nimi już nie współpracuje…. I co wtedy ?? Wtedy ten wymarzony zespół już nie ma tego „czegoś” i może się okazać, że wcale byście go nie wybrali. Przez te kilkanaście lat sporo pojeździłem po różnego rodzaju imprezach, lokalach, rozmawiałem z wieloma ludźmi i to właśnie oni sami stwierdzili, że był fajny zespół ale nagle zmienił się ktoś w składzie i już takim fajnym zespołem nie jest. Dlatego podpowiedź z mojej strony, jeśli wybieracie dany zespół między innymi z jednego z wcześniej wspomnianych powodów, upewnijcie się, a nawet dopiszcie w umowie, że ten sam skład będzie na waszej imprezie.

Przed nami ostatni czyli 5 temat, a jest nim stanowisko. Warto zwrócić uwagę na to jak dany usługodawca się prezentuję. Sam często odbieram telefony i tłumaczę klientom jak wygląda moje stanowisko. I choć moim zdaniem ważniejsze jest nie to jak kto wygląda, a to jak ktoś gra czy też prowadzi imprezę, dla niektórych jest to ważny element i warto się nad tym zastanowić. Bardziej jednak istotne jest też to, że zespól powiedzmy w 5-cio osobowym składzie będzie potrzebował sporo więcej miejsca od dj’a. W większości zwłaszcza dużych lokali, które potrafią organizować imprezy na 100, 200 a nawet więcej osób nie ma z tym problemu. Ale są takie lokale które mogą pomieścić np. maksymalnie 80 osób. Wtedy zamawiając zespół plus jeszcze jakieś dodatkowe atrakcje na których Wam zależy jak np. fotolustro, barman, albo kącik ze słodkościami, zaczyna robić się ciasno. Inną kwestią jest to, że nie zawsze w lokalu idzie się dogadać np., w kwestii przestawienia czegoś w celu uzyskania dodatkowego miejsca. Warto zatem i na to zwrócić uwagę wybierając swoją wymarzoną obsługę muzyczną Wesela 🙂

Tak to o to pokrótce chciałem wam pokazać podstawowe różnice między dj’em, a zespołem. Mam też nadzieję, że nikogo przypadkiem nie uraziłem. Pamiętajcie, że nieważne kogo wybierzecie, ważne żeby była super zabawa i tego Właśnie Wam życzę.

Profesjonalny sprzęt na wasze imprezy

Zaplecze techniczne którym dysponujemy

  • Dwa stanowiska DJ, klasyczne i w stylu Retro
  • Trzy komplety nagłośnienia dostosowane do wielkości imprezy oraz specyfiki sali
  • Ruchome głowy na lampie wyładowczej ze znakomitą optyką
  • Oświetlenie przeznaczone do dekoracji sali światłem
  • Kontroler Denon Prime 4
  • Fotobudka Klasyczna
  • Fotolusro
  • Fotobudka 360
  • Ciężki dym na pierwszy taniec
Zerknijcie na naszą Nowość w ofercie

FotoBudka 360 na Waszym Weselu

FotoBudka 360 jest to najnowsza atrakcja którą możemy wykorzystać zarówno na weselu, 18-stce czy imprezie firmowej. Świetnie sprawdza się również w reklamie,  gdy chcemy  zaprezentować dany produkt jak np suknie ślubne lub po prostu chcemy zrobić ciekawy klip z życzeniami od firmy dla naszych klientów. FotoBudka 360 jest specjalna platformą z obrotowym ramieniem, do którego zamocowany jest telefon. Dzięki aplikacji nagrywamy niepowtarzalne filmy, które w epoce social mediów błyskawicznie jesteśmy w stanie przekazać do tych osób z którymi chcemy się podzielić tym materiałem. 

Szybkie Filmy Które Nikogo Nie Nudzą

FotoBudka 360

Konsultacje Weselne

Macie problem z organizacją wesela ??

Jesteście na początku przygotowań weselnych ?? A może jest tyle rzeczy do wyboru, że nie wiecie na co się zdecydować ?? Od 2005r. uczestniczę w organizacji różnego rodzaju imprez. Z chęcią  podzielę się z Wami swoim doświadczeniem i postaram się podpowiedzieć w różnych kwestiach. Wszystkie Pary które zdecydują się na podpisanie ze mną umowy, mają zapewnione darmowe konsultacje weselne. 

Województwa Polsce w których gram lub organizuję imprezy:

Imprezy obsługujemy w takich miastach województwa Wielkopolskiego jak Gniezno, Września, Trzemeszno, Pobiedziska, Swarzędz, Kostrzyn, Kłecko, Wągrowiec, Powidz, Słupca, Nekla, Poznań, Luboń, Kiekrz, Kalisz, Konin, Jarocin, Śrem, Ostrów Wielkopolski, Chodzież czy Piła. Obsługujemy także imprezy w województwie Kujawsko-pomorskim, w takich miastach jak Mogilno, Strzelno, Kruszwica, Żnin, Inowrocław, Włocławek, czy Bydgoszczy.

Nowe na Blogu

Dj na wesele Bagatelka
5 kwietnia 2023
Centrum Rekreacyjne Bagatelka | miejsce, gdzie marzenia stają się rzeczywistością |
4 kwietnia 2023
Pałac na Opieszynie | Magiczne Miejsce dla Idealnego Wesela
3 kwietnia 2023
Gościniec Liliowy Staw | idealne miejsce na wesele | imprezę firmową i spotkanie rodzinne
3 kwietnia 2023
Dworek Róża Poraja | Idealne miejsce na Twoje wesele z DJ-em Ogi Rafał Czekalski |
3 kwietnia 2023
Organizacja Wesela | Krok po Kroku – Porady i Inspiracje |
3 kwietnia 2023
Nowoczesne gry i zabawy weselne | Jak ożywić imprezę ? |
2 kwietnia 2023
Dekoracja sali weselnej światłem | Dlaczego warto zastanowić się nad nią |
Fotobudka 360
2 kwietnia 2023
FotoBudka360 | Jej działanie oraz zalety wykorzystania na weselu bądź imprezie |
2 kwietnia 2023
Nagłośnienie i oświetlenie Wesela | Jaki ma wpływ na atmosferę Zabawy |
2 kwietnia 2023
Po co są zabawy weselne ? | Jak je zorganizować ? |
2 kwietnia 2023
Kiedyś zespół na wesele dziś DJ | Co się zmieniło ?? |
21 lutego 2023
Ile dać na wesele ?? | Ile się daje na wesele ?? | słów kilka o kosztach Pary Młodej
14 lutego 2023
Podziękowania dla rodziców | kilka pomysłów na ich zorganizowanie i przeprowadzenie
1 lutego 2023
Ośrodek Wypoczynkowy Jutrzenka Gołąbki | świetne miejsce na wesele poza miastem
31 stycznia 2023
Restauracja GREYS Siedlec | miejsce z potencjałem blisko Poznania, Wrześni, Nekli
10 stycznia 2023
Piosenki na Pierwszy Taniec | kilka podpowiedzi utworów które warto brać pod uwagę.
5 stycznia 2023
Scenariusz wesela | plan wesela | jak go stworzyć | co brać pod uwagę |
3 stycznia 2023
Co gra Dj na nowoczesnym weselu | Muzyka na Wesele 2023/24
29 grudnia 2022
Wesele bez Disco Polo | Czy da się zagrać ??
9 listopada 2022
Dj na wesele cena | Ile kosztuje Dj na wesele | Dj Ogi